luty27

Anyż

dodano: 27 lutego 2010 przez sylciar


Pochodzenie

Wschodnia część basenu Morza Śródziemnego (Egipt?) lub Zachodnia Azja. Ważnym producentem anyżu jest obecnie Turcja, jednak nadal najlepszej jakości przyprawa pochodzi z Hiszpanii.

Część użytkowa rośliny

Nasiona.

Właściwości sensoryczne

Słodki i bardzo aromatyczny.

Główne składniki aromatyczne

Głównym składnikiem olejków eterycznych (stanowiących do 3% owoców) jest trans-anetol (maks. 90%). Oprócz niego występują również takie związki jak estragon (izo-anetol, 2%), aldehyd anyżowy (mniej niż 1 %), alkohol anyżowy, p-metoksy-acetofenon, pinen, limonen, γ-himachalen (2%). Szczególnym związkiem charakterystycznym dla anyżu (5%) jest ester fenolu 4-metoksy-2-(1-propen)-fenol-2-metyl-maślan.

 

Suszone owoce anyżu (nazywane także nasionami anyżu) Zastosowanie

W kuchni Zachodniej, zastosowanie anyżu ogranicza się prawie wyłącznie do pieczywa i ciastek. Okazjonalnie, do wypieków stosuje się aromat anyżowy. W niewielkich ilościach anyż znaleźć można również w mieszankach przypraw stosowanych do wędlin i gulaszów. Ważne zastosowanie anyżu to także produkcja aromatyzowanych wyrobów alkoholowych (raki, ouzo, pernod).

W kuchni Wschodniej, anyż jest przyprawą mniej znaną. Częściej spotkać można koper lub anyż gwiazdkowy. W potrawach kuchni północno indyjskiej anyżem można zastąpić koper, mniej nadaje się jako substytut anyżu gwiazdkowego.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy