luty27

Jałowiec

dodano: 27 lutego 2010 przez sylciar


Pochodzenie

Wiele gatunków z rodzaju Juniperus rośnie w Europy i Azji (w każdych warunkach klimatycznych panujących na tych kontynentach).

Część użytkowa rośliny

Przypominające jagody szyszki. Dojrzewają dopiero po dwóch latach.

Właściwości sensoryczne

Aromatyczne z nutą słodyczy.

Główne składniki aromatyczne

Szyszkojagody jałowca zawierają 33% cukrów oraz 10% żywicy i są cenione w kuchni ze względu na ich olejki eteryczne (0,2 do 2%, zależnie od pochodzenia). Olejki te zawierają głównie monoterpeny: 80% α- i β-pinen, tujen, sabinen, 5% terpinen-4-ol, α-terpineol, borneol oraz geraniol. W śladowych ilościach zidentyfikowano również seskwiterpeny (α-oraz β-kadinen, kariofilen).

Niedojrzałe szyszkojagody jałowca Zastosowanie

Jałowiec jest ważną przyprawą w wielu europejskich kuchniach, głównie w rejonach Alpejskich, gdzie jałowiec rośnie powszechnie. Jest on tylko przykładem przyprawy pozyskiwanej z iglastych ( coniferae) , jak również jedną z kilku roślin przyprawowych z regionów o zimnym klimacie. Niemniej najlepszej jakości przyprawa pochodzi jałowca rosnącego w krajach południowych.

Jałowiec jest szeroko stosowany w tradycyjnej kuchni środkowo-europejskiej, na przykład dodaje się go do południowo-niemieckiego specjału - kapusty kiszonej ( Sauerkraut) . Przygotowana jest ze świeżej kapusty po jej ukwaszenia z bakteriami fermentacji mlekowej, przyprawiona jałowcem oraz kminkiem, a można również dodać kilka liści laurowych. Specyficzny smak powstaje podczas przechowywania w dużych drewnianych beczkach. Kapustę kiszoną można spożywać na surowo (jako rodzaj surówki) lub gotowaną czy pieczoną (często z niewielkimi kawałkami szynki), serwowaną jako przystawka.

Jednakże jałowiec jest stosowany przede wszystkim jako przyprawa do mięs. Jest on praktycznie niezbędny do dziczyzny i dobrze komponuje się z czarnym pieprzem, majerankiem i jagodami wawrzynu. Jagody wawrzynu, prawidłowo nazywane szyszkami, powinny być rozgniatane bezpośrednio przed użyciem.

Jałowiec jest również stosowany w produkcji wódek, takich jak holenderski Jenever oraz brytyjski gin.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy