luty27

Kminek

dodano: 27 lutego 2010 przez sylciar


Pochodzenie

Od Europy środkowej do Azji; Mało znanym faktem jest to, że jego ojczyzną jest właśnie Europa. Obecnie, główne rejony uprawy to Holandia, wschodnia Europa i Niemcy. Ponadto północna Afryka, szczególnie Egipt.

Część użytkowa rośliny

Owoce.

Właściwości sensoryczne

Silnie aromatyczny i rozgrzewający.

Główne składniki aromatyczne

Owoce kminku mogą zawierać od 3 do 7% olejków eterycznych. Głównymi składnikami aromatu są karwon (50 – 80%) oraz limonen (20 – 30%). Oprócz nich występować mogą inne związki o znacznie mniejszym znaczeniu takie jak karweol, dihydrokarweol, α- oraz β-pinen, sabinen oraz alkohol perylowy.

Roślina kminku wraz z kwiatostanami i owocami Zastosowanie

Kminek jest często uznawany za typową przyprawę dla krajów niemieckojęzycznych. Przyprawa ta jest jedną z najstarszych przypraw Europy środkowej. Nasiona kminku zostały odnalezione nawet w neolitycznych wsiach (jednakże jest to tylko dowód na to, że roślina ta rosła w tamtych czasach, nie ma natomiast pewności, że była już użytkowana), a istniejące już od czasów rzymskich dokumenty potwierdzają jego stosowanie zarówno w kuchni jak i medycynie. Warto także nadmienić o trunku przyprawianym kminkiem, znanym w Stanach Zjednoczonych jako kummel, oraz podobnego napoju alkoholowego produkowanego i spożywanego głównie w północnych Niemczech i Skandynawii zwanego akvavit. Pomimo, że kminek jest popularną rośliną niskich alpejskich łąk, był on uprawiany w średniowiecznych klasztorach, głównie z powodu skutecznego łagodzenia wzdęć. Nadal niewielkie ilości kminku są uprawiane amatorsko w Niemczech, jednak na rynku większość stanowi produkt importowany z Egiptu.

Wartość kminku jako przyprawy jest zagadnieniem dyskusyjnym. Często wydaje się on zbyt dominujący i nieprzyjemny, szczególnie dla tych, którzy nie znają kuchni bogatej w kminek. Przyprawę stosuje się w postaci zmielonej lub umieszcza nasiona w małym, płóciennym woreczku (lub saszetce podobnej do herbaty), którą można usunąć z potrawy przed podaniem.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy