luty27

Kolendra meksykańska

dodano: 27 lutego 2010 przez sylciar


Pochodzenie

Przyprawa należy do naturalnej roślinności Wysp Karaibskich. Obecnie, została rozpowszechniona na dużej części południowo-wschodniej Azji (w Indochinach, Malezji i Indonezji).

Część użytkowa rośliny

Świeże liście.

Właściwości sensoryczne

Silny aromat, bardzo podobny do świeżych liści kolendry, smak również podobny, a nawet nieco silniejszy.

Główne składniki aromatyczne

Olejki eteryczne znajdujące się w liściach tej rośliny są bogate w alifatyczne aldehydy, większość z nich jest α,β nienasyconych. Najważniejsze składniki to E-2-dodecenal (60%), aldehyd-2,3,6-trimetylobenzenu (10%), dodecanal (7%), oraz E-2-tridecenal (5%).

Inne olejki eteryczne występują w korzeniu mikołajka. Dominują w nim nienasycone alicykliczne lub aromatyczne aldehydy (aldehyd-2,3,6- trimetylobenzenu 40%, 2-formylo-1,1,5-trimetylocykloheksano-2,4-dien-6-ol 20%, 2-formylo-1,1,5-trimetylocykloheksano-2,5-dien-4-ol 10%, aldehyd-2,3,4-trimetylobenzenu).

Również nasiona charakteryzują się odmiennym składem związków aromatycznych. Olejki eteryczne z tej części rośliny nie zawierają aldehydów, lecz seskwiterpenoidy (karotol 20%, β-farnezen 10%), fenylopropanoidy (anetol) oraz monoterpenoidy (α-pinen).

> Mikołajek (kolendra meksykańska) Zastosowanie

Kolendra meksykańska należy do tej samej rodziny botanicznej co tradycyjna kolendra, lecz wygląd rośliny jest zupełnie odmienny. Jednak również jej liście wydzielają aromat bardzo podobny do kolendry, zatem może ona z powodzeniem być jej substytutem.

Kolendra meksykańska jest stosowana głównie na Dalekim Wschodzie oraz w Środkowej Ameryce. W Azji najpopularniejsza jest w krajach południowo-wschodniego półwyspu azjatyckiego. W Tajlandii, Malezji oraz Singapurze powszechnie stosowana jest w połączeniu, lub zamiast tradycyjnej kolendry jako dodatek do zup, dań z makaronu oraz potrawek. Ma również zastosowanie w Tajskiej paście curry, szczególnie jeśli korzeń kolendry jest niedostępny.

Kolendra meksykańska jest również stosowana w kuchni wietnamskiej, gdzie duże znaczenie mają świeże przyprawy. Często stosowana jest tam jako doskonały substytut liści bardzo lubianej tradycyjnej kolendry jako dekoracja zup oraz potraw krótko smażonych w woku na niewielkiej ilości tłuszczu), a sporadycznie, w duże liście kolendry meksykańskiej zawijane są kawałki różnych składników.

W Środkowej Ameryce, kolendra meksykańska jest najczęściej stosowana w kuchni Puerto Rico. Ponadto znana jest również na innych wyspach karaibskich oraz we wschodnim Meksyku. W Puerto Rico można również znaleźć potrawy wspólne dla wszystkich regionów Środkowej Ameryki, w które przyprawia się kolendrą meksykańską.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy