luty27

Komosa piżmowa

dodano: 27 lutego 2010 przez sylciar


Pochodzenie

Roślina występuje naturalnie w środkowym i południowym Meksyku. Obecnie jest popularna również w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Część użytkowa rośliny

Liście, kwiaty oraz niedojrzałe owoce, które mają najsilniejszy smak. Najlepiej stosować je w stanie świeżym, ponieważ jednak świeże zioła są dostępne tylko dla tych, którzy uprawiają ją we własnym ogrodzie, coraz powszechniej stosuje się postać suszu. Mimo to, jej aromat pozostaje nadal silny.

Właściwości sensoryczne

Komosa piżmowa posiada silny aromat, lecz trudny do opisania. Często jest porównywany (niekoniecznie w tej kolejności) do drzewa cytrusowego, ropy naftowej, cząbru, mięty a nawet kitu okiennego.

Główne składniki aromatyczne

Olejek eteryczny zawiera askaridol (do 70%), limonen oraz p-cymen. Ponadto, występują w nim inne monoterpeny oraz ich pochodne (α-pinen, mircen, p-cymen, terpinen, tymol, kamfer oraz trans-izokarweol).

Liście i kwiaty komosy piżmowej Zastosowanie

Silny smak komosy piżmowej jest charakterystyczny dla kuchni Majów, spotykanej w południowym Meksyku oraz Gwatemali. Półwysep Yucatán jest regionem w Meksyku, gdzie przyprawa ta jest szeroko stosowana.

Zioło to jest stosowane w stanie świeżym do zup, sałatek oraz dań mięsnych. Komosa piżmowa jest składnikiem ziołowego, meksykańskiego sosu mole verde . Najpopularniejsza jest jednak do przyprawiania fasoli. Do stosowania w tego rodzaju potrawach skłaniają również jej właściwości przeciwwzdymające. Najbardziej znaną potrawą, do której stosuje się komosę jest meksykańska smażona fasola (frijoles refritos). Przygotowuje się ją w następujący sposób: najpierw fasolę gotuje się do miękkości, a następnie smaży na smalcu, do otrzymania ziarnistej papki. Potrawę można przygotować z każdego rodzaju drobnej fasoli, z dodatkiem komosy piżmowej lub bez niej. W południowym Meksyku kucharze zwykle ją stosują, szczególnie do czarnej fasoli. Jednakże przyprawa ta nadaje się bardzo dobrze do innych rodzajów fasoli, np. fasoli plamistej, która jest bardziej popularna i dostępna w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy