luty27

Mirt zwyczajny

dodano: 27 lutego 2010 przez sylciar


Pochodzenie

Roślina jest szeroko rozpowszechniona od północno-zachodniego do wschodniego krańca basenu Morza Śródziemnego. Często wspomina o niej Stary Testament, co zapewnia jej duże znaczenie wśród mieszkańców wschodniej Azji.

Część użytkowa rośliny

Głównie świeże lub suszone liście.

Właściwości sensoryczne

Liście posiadają aromatyczny oraz świeży zapach, przypominający trochę mirrę lub eukaliptus; smak jest bardzo intensywny, raczej nieprzyjemny i silnie gorzki.

Główne składniki aromatyczne

Najważniejsze składniki olejku mirtowego tzw. myrtolu (do 0,8% w liściach) to mirtenol, octan mirtenolu, limonen (23%), linalool (20%), pinen (14%), cineol (11%). Ponadto wśród składników występują również p-cymen, geraniol, nerol, fenylopropanoid oraz eugenol metylu. Skład bardzo zależy od miejsca uprawy.

Kwitnąca roślina mirtu Zastosowanie

Mirt jest przykładem przyprawy, która nie ma zbyt szerokiego zastosowania ze względu na jego gorzki smak, mimo że jego przyjemny zapach na to nie wskazuje. Jego przydatność kulinarna ogranicza się do rejonów pochodzenia, tj. pachnących lasów zwanych macchia , porastających górskie zbocza wokół basenu Morza Śródziemnego.

Mirt jest doskonałym drewnem opałowym. Podczas wędzenia mięsa z użyciem drewna mirtu do potrawy przedostaje się doskonały pikantny i aromatyczny smak. Ponadto, można mięso lub drób zawijać w jego liście lub nawet nadziewać nim pieczeń. Po usmażeniu lub upieczeniu należy mirt usunąć. Potrawy wędzone w dymie mirtowym są popularne w wiejskich rejonach Włoch oraz Sardynii. Jako substytut stosowany jest również rozmaryn. Ciekawym jest fakt, że taka sama technika jest również znana w rejonach Karaibów, gdzie podobne zastosowanie mają liście ziela angielskiego.

Wysuszone liście mirtu są często spotykane w większości krajów zachodnich. Łatwo można przyprawić mirtem różne potrawy grillowane, posypując po prostu płonący węgiel drzewny jego liśćmi.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy