luty27

Pieprz murzyński

dodano: 27 lutego 2010 przez sylciar


Pochodzenie

Tropikalna Afryka (od Etiopii aż do Ghany)

Część użytkowa rośliny

Owoce w postaci niewielkich, skręconych strąków podobnych do fasoli. Są ciemnobrązowe, cylindryczne, od 2,5 do 5 cm długości i od 4 do 6 mm szerokości. Kontury nasion są widoczne na zewnątrz strąków. Każdy strąk zawiera od 5 do 8 nerkowatych nasion, mających około 5 mm długości. Łuska jest aromatyczna, lecz nasiona nie są.

Właściwości sensoryczne

Aromatyczne, dość ostre i nieznacznie gorzkie.

Główne składniki aromatyczne

W nasionach pieprzu murzyńskiego, wśród składników olejków eterycznych (stanowiących od 2 do 4,5%) można znaleźć β-pinen, 1,8-cyneol, α-terpineol, terpinen-4-ol, paradol, bizabolen oraz inne terpeny. Inne badania wskazują na obecność linaloolu (E)-β-ocymenu, α-farnesenu, β-pinenu, α-pinenu, mirtenolu oraz β-felandrenu. Stwierdzono również śladowe ilości waniliny oraz 3-etylofenolu. (Journal of Agricultural and Food Chemistry, 47, 3285, 1999)

Suszone nasiona pieprzu murzyńskiego Zastosowanie

Pieprz murzyński był stosowany jako substytut zwykłego pieprzu w Europie, lecz od kiedy ok. XVI wieku zaczął się regularny import pieprzu czarnego z Indii, jego znaczenie zaczęło maleć. W późniejszych czasach, pieprz murzyński stanowił w handlu jedynie substytut pieprzu czarnego w czasach wojen lub zwiększonego zapotrzebowania. W Europie można było go spotkać jedynie po II wojnie światowej oraz w latach 60 ubiegłego wieku. Obecnie bardzo trudno napotkać przyprawę poza krajami, w których jest uprawiana.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy