luty27

Pieprz tasmański

dodano: 27 lutego 2010 przez sylciar


Pochodzenie

Australia. Roślinę występuje głównie w Tasmanii, ale również w Stanie Wiktoria i Nowa Południowa Walia.

Część użytkowa rośliny

Suszone jagody, zbliżone wielkością i barwą do czarnego pieprzu. Można wykorzystać również sproszkowane, suszone liście.

Właściwości sensoryczne

Po spożyciu czystej przyprawy pojawia się słodki smak, ale trwa on tylko przez pierwsze sekundy, po nim następuje pikantny, mający dużą przenikliwość, który nie trwa jednak długo, ustępując miejsca dziwnemu uczuciu zdrętwienia.

Główne składniki aromatyczne

Gorzkim składnikiem zarówno liści jak i jagód jest poligodial - dialdehyd połączony z bicyklicznym seskwiterpenem. W olejkach eterycznych stwierdzono obecność węglowodorów moterpenowych i seskwiterpenowych.

Pieprz tasmański Zastosowanie

Pieprz tasmański jest znany i dostępny tylko w Australii, gdzie odgrywa istotną rolę w lokalnej kuchni. Jest stosowany w typowych australijskich potrawach, np. hamburgerach ze strusi emu czy stekach z mięsa kangura. Bardzo popularne jest marynowanie mięsa w oleju roślinnym zawierającym zmielone nasiona pieprzu tasmańskiego przed jego grillowaniem czy smażeniem. Gulasze wymagające długiego czasu gotowania, są przyprawiane rozdrobnionymi nasionami pieprzu przed podaniem, gdyż długie ogrzewanie niszczy smak tej przyprawy.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy